Reklama

Rikthimi i Fury, vazhdimësia e Joshuas dhe dyshimet mbi Wilder – lulëzimi i boksit në 2018

Must Read

90% e punës e kryer, Milan me mesfushor të ri!

AC Milan do të përforcohet në mesfushë pasiqë skuadra e Benfikës ka miratuar transferimin e lojtarit të saj Florentino...

Kontratë dy vjeçare dhe pagë stratosferike: Cavani transferohet te Interi!

Interi ka nisur bisedimet me Edinson Cavanin dhe Neroaxurët thuhet se ia kanë bërë të ditur ofertën e parë...

Rangnick transferon yllin e RB Leipzig te Milani

Ralf Rangncik është shumë pranë stolit të Milanit dhe ditëve në vijim pritet zyrtarizimi. Gjermani ka kërkuar nga Rosonerët kontratë...

Zyrtare: Real merr këtë vendim për Jovic!

Sipas Corriere dello Sport, Real Madrid ka vendosur që këtë verë ta huazojë Luka Jovic me shumë mundësi tek...

Milan udhëheqë garën për talentin e Serie A!

AC Milan po monitoron me shumë kujdes situatën e mesfushorit të Torinos, Daniele Baselli, sipas raportimeve të mediave italiane. Mirëpo...

Gjithçka filloi në prill të këtij viti me super meçin e zhvilluar në Cardiff, në “Principality Stadium” ku në ring zbriti më i miri i peshave të rënda, Anthony Joshua. Britaniku ia doli që të fitojë duelin me Parker vetëm pas vendimin unanim të gjyqtarëve, për të mbrojtur kështu titujt WBO, WBA dhe IBF.

Një muaj më vonë, në prill, në “Echo Arena” të Liverpool, ishin dyshja Amir Khan dhe Lo Greco që u përballen me njëri tjetrin, në një luftë që zgjati më pak se që ishte pritur. Ishte britaniku Khan që e përfundoi luftën qysh në raundin e parë, duke e nokautuar kundërshtarin e tij.

Një nga super duelet e këtij viti u zhvillua në muajin maj. David Haye e sfidoi Tony Bellew, në një meç të zhvilluar në Londër. Haye pësoi humbje në raundin e pestë kundër Bellew, për të mbyllur kështu me humbje karrierën e tij në boksin profesionist.

Në qershor erdhi rikthimi i madh i Tyson Fury. Britaniku zgjodhi që rikthimin e tij në ring ta bëjë me përballjen kundër boksierit shqiptar, Sefer Seferi. Fury e mbylli këtë ndeshje pas katër raundeve, për të vazhduar ecurinë e fitoreve, pa humbje dhe pa barazim.

Në muajin gusht, ishte përsëri Tyson Fury që zbriti në ring, kësaj radhe kundër një boksieri italian. “Gypsy King” dështoi që të nokautonte Francesco Pianetan dhe fitoi vetëm falë vendimit unanim të gjyqtarëve.

Në shtator,në “Wembley” të Londrës,  në ring u shfaq Anthony Joshua, kësaj radhe për tu përballur me Alexander Povetkin. Joshua arriti që edhe kësaj radhe me sukses të mbrojë titullin e WBA, IBF dhe WBO në kategorinë e rëndë, duke e nokautuar Povetkinin në raundin e shtatë.

Muaji nëntor i takoi boksierit me prejardhje nga Kosova, Robin Krasniqi. Junikasi arriti që me sukses ta mbrojë titullin e kampionit të Evropës në peshat  super të mesme. Krasniqi arriti ta mposhtë boksierin Ronny Landaeta, me anë të vendimit të jurisë.

Në fund, dueli i vitit erdhi në muajin dhjetor. Në “Stapless Center” të Los Angeles, ishte koha për rikthimin e vërtetë të Tyson Fury. Britaniku do të zbriste përballë kampionit të WBC, Deontay Wilder. Kjo ishte një nga ndeshjet më interesante të viteve të fundit. Fundi nuk dha fitues, me gjyqtarët që vendosën për barazim.

Performanca e britanikut ishte thjeshtë befasuese për të gjithë. Shumica e audiencës së boksit ishin të mendimit se Fury e kishte fituar këtë takim por ishte “vjedhur” nga juria. Rikthimi i tij për këtë ndeshje tashmë konsiderohet si rikthimi më i madh në historinë e sportit.

Në anën tjetër, dyshime të mëdha u hodhën mbi forcën e Deontay Wilder. Pamundësia e tij për ta mposhtur një 30 vjeçar i cili në tri vitet e fundit nuk kishte shkelur në ring, dhe kur e bëri, e bëri kundër dy kundërshtarëve të nivelit më të dobët, bëri që madhështia e amerikanit të vihet në pikëpyetje.

Ishte Joshua boksieri që vazhdoi rrugën e tij me rripat e kampionit, me të gjitha fitore, pa barazim dhe pa humbje. Ndeshjen e radhës britaniku do ta zhvillojë më 13 prill, në “ Wembley” me një kundërshtar që ende nuk është caktuar, por që pritet të jetë Dillian Whyte

Reklama

TË FUNDIT

Oh çfarë goli: Kimmich shënon ndaj Dortmundit në stilin alla Messi (VIDEO)

https://twitter.com/elemtenle/status/1265331312346439680?s=21

Rennes 15 milionë euro për Bouanga!

Rennes ka bërë një ofertë për sulmuesin e Saint Etienne, Denis Bouanga, raporton Foot Mercato. Raportohet se për ta lënë të lirë sulmuesin e saj...

Barcelona do të huazojë Dembelen!

Gjigantët e La Ligas janë të dëshpëruar që të ulin koston e pagave të lojtarëve. Barcelona është shprehur e gatshme që të dëgjojë ofertat që...

E fundit: Dalin rezultatet, ja kur rikthehet Ibra

Zlatan Ibrahimovic dje pësoi një lëndim në kyçin e këmbës dhe u detyrua ta braktis stërvitjen me paterica. Mediat...

Betis dëshiron 5 lojtarë të Barcelonës!

Real Betis po shpreson që të arrijë një marrëveshje me Barcelonën për huazimin e 5 lojtarëve të saj, sipas raportimit të Sport. Ansu Fati, Carles...

Barcelona mund të thërras Coutinhon!

Barcelona po mendon ta thërras Philippe Coutinhon më herët sesa që parashikohej nga huazimi tek Bayern Munich, raporton Onda Cero. Raportohet se gjigantët katalanas mund...

Real Madrid në garë për Van de Beek!

Real Madrid raportohet se këtë verë do të bëj një ofertë zyrtare në drejtim të Ajax për Donny Van De Beek, raporton Le10Sport. Manchester United...

Neymar nuk do të nënshkruajë me PSG!

Neymar do të tentojë prapë gjatë kësaj vere për një rikthim të mundshëm tek skuadra e Barcelonës, raporton OK Diario. Ylli i Paris Saint Germain...

More Articles Like This