Hamilton vazhdon dominimin, pole position në çmimin e madh të Gjermanisë

Lewis Hamitlon e ka rrëmbyer ‘pole position’ për çmimin e madh të Gjermiansë në Formula 1.

Piloti i Mercedes do të niset nesër (28 korrik) nga pozita e parë, derisa një ditë e keqe ishte për ata të Ferrarrit, Sebastian Vettel dhe Charles Leclerc.

Vozitësi gjerman do të niset nga fundi, ndërsa kolegu i tij nga e njëjta markë ishte larguar në rrethin e tretë me disa probleme në karburant.

Vettel e kërkoi me ngulm ‘pole position’, pasi nuk e ka fituar asnjëherë çmimin e madh të Gjermanisë në Hockenheim.

Gjermani e di tashmë se e ka të pamundur që ta fitojë çmimin, gjersa Hamilton ka shpërthyer në këtë sezon të Formula 1.

Anglezi është 39 pikë përpara shokut të tij të skuadrës, Valtteri Bottas, që kanë dominuar së bashku, e që Vettel ka mbetur mbrapa me 100 pikë diferencë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here