Reklama

Shkenca e konfirmon: Të shikoni futboll është e dobishme për shëndetin tuaj

Must Read

Skandaloze: ‘Corriere dello Sport’ para derbit Inter – Roma

Të premten (nesër) luhet derbi mes Interit dhe Romës në Serie A, dhe gazeta e njohur italiane ‘Corriere dello...

Nga heronj në dështak: Milan nxjerr në shitje dy yjet e skuadrës

Atletico Madrid dhe Sevilla kanë hedhur sytë nga Milani.Spanjollët duan që të përfitojnë nga sezoni aspak i mirë i...

Reali ka gjetur pasuesin e Ramos në Serie A, gati oferta stratosferike

Siç raporton Calciomercato.com, Reali po përgatit një ofertë stratosferike për mbrojtësin e Napolit Kalidou Koulibaly.Los Blancos e shohin Koulibalyn...

Milani madh do të kthehet: Miliarderi francez dëshiron Guardiolën dhe Messin në San Siro

Vazhdojnë artikujt e gazetës prestigjoze italiane "La Repubblica" mbi marrëveshjet e fshehura mes Elliott dhe Bernard Arnault, francezi multimiliarder...

‘Çmenduri’: Guardiola dhe Messi ne Serie A,

Vazhdojnë artikujt e gazetës prestigjioze italiane “La Repubblica” mbi marrëveshjet e fshehura mes Elliott dhe Bernard Arnault, francezit multimiliarder...

Një herë në jetë dikush na ka thënë se shikojmë shumë futboll.

Është e lehtë që të kalosh fundjavat duke shikuar futboll gjatë tërë ditës dhe pastaj vijnë argumente se futbolli është i dëmshëm për shëndetin tuaj.

Stresi gjatë ndeshjeve, emocionet e shumta janë konsideruar si simptome negative nga shikimi i futbollit, por BetVictor në bashkëpunim me Univerzitetin e Leeds kanë kryer një studim ku është konstatuar se shikimi i futbollit është i dobishëm për shëndetin tuaj.

Ata kanë studiuar 25 tifoz të Leeds United gjatë ndeshjeve kyçe në sezonin e kaluar.

Tifozëve i është monitoruar gjendja fiziologjike dhe ajo psiqike gjatë ndeshjeve kyçe.

Tifozëve i janë monitoruar rrahjet e zemrës, presioni i gjakut dhe disponimi.

Pjesmarrësit kanë mbajtur aparat për rrahjet e zemrës gjatë ndeshjeve, tensioni i është matur në intervale të ndryshme gjatë ndeshjes, ndërsa sa i përket disponimit tifozët pjesëmarrës janë intervistuar pas përfundimit të ndeshjeve.

Çfarë zbuloi studimi? 

Studimi zbuloi se rritja e rrahjeve të zemrës gjatë ndeshjeve çon deri te stresi pozitiv, stres ky që paraqitet gjatë vrapimit dhe ushtrimeve – duke vërtetuar se shikimi i futbollit është i shëndetshëm.

Kur Leeds kishte fituar, tensioni i tifozëve është ulur, një tjetër dobi për shëndetin.

Sa i përket disponimit, çdo tifoz ishte i lumtur 24 orë pas ndeshjes nëse skuadra e zemrës kishte korrur fitore, ndërsa pasojat nga humbja rezultonin me periudha të gjata me disponim të dobët.

Herën tjetër nëse dikush ju thotë se po shikoni shumë futboll, tregojani këtë studim.

 

 

 

Reklama

TË FUNDIT

Fenerbahçe e fiksuar pas futbollistëve të Kosovës, një tjetër titullar i “Dardanëve” drejt kampionatit turk

Fenerbahçe duket se ka hedhur sytë tek një tjetër futbollisti i përfaqësueses së Kosovës. Bëhet futbollistin Florent Hadërgjonaj.tur Mbrojtësi i krahut të djathtë të Hudersfildit...

“Isha në kontakte me Romën”, Konte zbulon prapaskenat: Ja pse refuzova verdhekuqtë

Gjatë sezonit të kaluar qarkullonin shumë lajme, ku flitej për një kalim të mundshëm të Antonio Kontes në stolin e Romës.Mesa duket këto lajme...

Oferta e Florentino Perez: Vinicius Jr plus para për Mbappen

Klubi i madh spanjoll, Real Madridi e do me çdo kusht transferimin e talentit francez, Kylian Mbappe nga Paris Saint-Germain.Gjigantët e Ligës e kanë...

Hyrje-daljet te Milani, kuqezinjtë gati për ndryshime në janar

Nuk do të jetë vetëm Zlatan Ibrahmoviç përforcimi i Milanit në merkaton e janarit. Drejtorët Boban e Maldini do të shqyrtojnë lëvizje si në...

Alarmohen të gjithë, Haaland mund të blihet për vetëm 17 mln euro në janar

Erling Braut Haaland do të shkaktojë një ‘tronditje’ në tregun e transferimeve në mes skuadrave të mëdha, pasi është zbuluar se ai ka një...

Ibra ‘thumbon’ përsëri Ronaldo

Zlatan Ibrahimovic tashmë po përgatitet për një rikthim në Serie A.Futbollisti suedez ka njoftuar se do të rikthehet në Itali, në një skuadër që...

Ibrahimovic priti katër vjet për t’iu hakmarrë Materazzit

Zlatan Ibrahimovic ka vendosur të flas për momentin kur e dërgoi rivalin e tij, Marco Materazzi në spital pas një goditje si në ‘Taekwondo’...

Pesë futbollistët më të paguar të Kombëtares së Kosovës

Valon Berisha është futbollisti më i paguar i Kombëtares së Kosovës, që fiton 2,407 000 milionë euro te Lazio në Serie A.‘Kosova Abroad’ në...

More Articles Like This