Reklama

As Messi, as Ronaldo – Mourinho zgjedh lojtarin më të mirë të të gjitha kohërave

Must Read

Bombë: Milan transferon yllin e Realit, nuk është Jovic

Pas transferimit të Theo Hernandez, Milani dëshiron një tjetër lojtarë nga Real Madrid. Siç raporton Tuttosport, Rosonerët këtë rradhë dëshirojnë...

Përforcim surprizë: Milan transferon mesfushorin e Premier League me kosto zero

Milani ka filluar të mendojë për merkaton e verës dhe në listën e Rosonerëve janë disa lojtarë. Siç raporton Sky...

Shkëmbim spektakolarë: Dy yjet e Barcelonës në Torino, dy yjet e Juventusit në Camp Nou!

Sipas raportimeve të fundit, Juventus dëshiron Ousmane Dembelen dhe Arturon Vidalin nga Barcelona. Kriza financiare e shkaktuar nga pandemija e...

E bujshme: Azmoun transferohet te gjiganti italian, nuk është Napoli!

Milan është futur në garë për yllin e Zenit Sardar Azmoun, raporton Calciomercato.com. 25-vjeçari ka shkëlqyer me Zenitin këtë sezon...

Një tjetër shqiptar në Serie A: Gjiganti italian transferon Vojvodën!

Një tjetër shqiptar në Serie A! Futbollisti i përfaqësueses së Kosovës dhe i Standard Liege, Mërgim Vojvoda ka përfunduar në...

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kanë munguar në vendin e parë të listës së më të mëdhenjve të futbollit në të gjitha kohërat, sipas Jose Mourinho.

Ish-sulmuesin brazilian, Ronaldo, konsiderohet më i miri, që portugezi ka parë ndonjëherë. Sikurse dihet, ish-trajneri i Manchester United, Chelsea, Real Madrid dhe Inter ka punuar me disa nga talentet më të mëdhenj në botë. Sidoqoftë, është një futbollist, që luajti në fillimet e hershme si trajner të “Special One”, që bëri përshtypjen më të madhe këtij të fundit.

Mourinho punoi si përkthyes për Bobby Robson gjatë kohës së trajnerit anglez në krye të Barcelonës, me Ronaldon midis emrave që spikatnin në “Camp Nou”. Një nga sulmuesit më të frikshëm, që ka luajtur një sezon të paharrueshëm në Katalonja, përpara se të kapte maja të reja me Interin dhe Real Madridin. Mourinho e konsideron dy herë fituesin e Kupës së Botës si më të madhin, madje e vendos atë para presë herë fituesve të “Topit të Artë”, Messi e Cristiano Ronaldo

“Ronaldo (Fenomeni), Cristiano Ronaldo dhe Leo Messi kanë pasur karrierën më të gjatë në majë. Ata kanë qenë në krye çdo ditë për 15 vite, – tha Mourinho për “LiveScore”. – Megjithatë, nëse flasim rreptësisht për talent dhe aftësi, askush nuk e tejkalon Ronaldon (Nazario). Kur isha në Barcelonë me Bobby Robson, kuptova se ai ishte lojtari më i mirë, që kisha parë ndonjëherë. Lëndimet ia vranë karrierën, që mund të ishte edhe më e pabesueshme, por talenti që kishte qysh 19-vjeç ishte i jashtëzakonshëm. Në vitin 1997, Barcelona luajti kundër PSG në Roterdam dhe fitoi falë golit të Ronaldos, 1-0. Ishte mbresëlënës”.

Ronaldo shënoi 47 gola në vetëm 49 ndeshje për Barcelona, atë sezon. Kjo do të mbetej fushata më e frytshme e karrierës së tij ikonike, deri në kohën kur erdhi dita për “t’i varur këpucët në gozhdë”, më 2011.

Reklama

TË FUNDIT

Buxhet 75 milionë euro: Zbulohen tre përforcimet e para të Rangnick te Milani

Skuadra e re e Milanit do të jetë e re, e talentuar, por edhe me eksperiencë. Me Rangnick në krye Rosonerët shpresojnë se do...

Një yll dhe para, zbulohet oferta e Juventus për Pogban

Siç raporton Calciomercato.com, Juventus është i gatshëm ta sakrifikojë Adrien Rabiot për Paul Pogba. Calciomercato.com, shkruan se Biankonerët janë të gatshëm t'ia ofrojnë Manchester Unitedit...

Paga e Pogbas rrezik për Real Madrid!

Real Madrid mund të heqë dorë nga transferimi i mesfushorit të Manchester United, Paul Pogba, për shkak të kërkesës së këtij të fundit për...

Sevilla dhe Betis pas yllit të Benficas!

Mesfushori i Benficas, Florentino Luis, është vënë në radarët e dy skuadrave spanjolle të Sevillas dhe Betisit, raporton kështu Eldesmarque. Betis ka qenë në kontakt...

Real Madrid planifikon transferimin e futbollistit të Arsenal!

Real Madrid ka identifikuar anësorin Bukayo Saka si një transferim potencial gjatë kësaj vere, raporton Don Balon. 18 vjeçari po shihet si blerja e duhur...

Fraser pranë transferimit tek Galatasaray!

Mesfushori i Bournemouth, Ryan Fraser, po përflitet për një transferim të mundshëm tek skuadra turke e Galatasaray, raporton Daily Mail. Arsenal ka qenë e përfolur...

Sarri kërkon ribashkimin me Pedron tek Juventus!

Maurizio Sarri po shpreson për një transferim të Pedro Rodriguez tek Juvents sapo merkatoja verore të hapet, raporton Calcio Mercato. Sulmuesi anësor i Chelsea muajin...

Tottenham e gatshme të zgjasë huazimin e Rose tek Newcastle!

Tottenham po bëhet gati që të zgjasë edhe për një vit huazimin e Danny Rose tek skuadra e Newcastle United, raporton The Telegraph. Spurs mesa...

More Articles Like This