Reklama

Conte kërkon vetëm një sforco të fundit

Must Read

Skandaloze: ‘Corriere dello Sport’ para derbit Inter – Roma

Të premten (nesër) luhet derbi mes Interit dhe Romës në Serie A, dhe gazeta e njohur italiane ‘Corriere dello...

Nga heronj në dështak: Milan nxjerr në shitje dy yjet e skuadrës

Atletico Madrid dhe Sevilla kanë hedhur sytë nga Milani.Spanjollët duan që të përfitojnë nga sezoni aspak i mirë i...

Reali ka gjetur pasuesin e Ramos në Serie A, gati oferta stratosferike

Siç raporton Calciomercato.com, Reali po përgatit një ofertë stratosferike për mbrojtësin e Napolit Kalidou Koulibaly.Los Blancos e shohin Koulibalyn...

Milani madh do të kthehet: Miliarderi francez dëshiron Guardiolën dhe Messin në San Siro

Vazhdojnë artikujt e gazetës prestigjoze italiane "La Repubblica" mbi marrëveshjet e fshehura mes Elliott dhe Bernard Arnault, francezi multimiliarder...

‘Çmenduri’: Guardiola dhe Messi ne Serie A,

Vazhdojnë artikujt e gazetës prestigjioze italiane “La Repubblica” mbi marrëveshjet e fshehura mes Elliott dhe Bernard Arnault, francezit multimiliarder...

Një klasifikim që, për ta thënë sipas Kontes, ka shkuar përtej çdo pritshmërie, e madje edhe përtej çdo precedenti, duke qenë se kurrë Interi në epokën e tri pikëve nuk kishte grumbulluar 31 pikë në 12 ndeshjet e para të kampionatit. Në brendësi të ritmit të zikaltërve qëndron gjithë energjia e trajnerit, i aftë të nxjerrë nga skuadra maksimumin në një moment jo të thjeshtë. Një “vlerësues”, siç e kemi cilësuar më parë. Dhe e ka konfirmuar. 

Pas humbjes në Dortmund dhe dëmtimeve të shumta në periudhën e fundit, përgjigjja me Veronën ishte ajo që nevojitej për të arritur pauzën me mendjen e lirë. Konte u ka lejuar lojtarëve tri ditë pushimi pas turit të forcës së 20 ditëve të fundit, në të cilat Interi ka zbritur në fushë për 7 herë: 5 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje.

Ndalesa nevojitej për të rikuperuar energjitë dhe disa të dëmtuar. D’Ambrozio, Vesino, Sensi dhe Galjardini, përveç Politanos që do të ketë nevojë për më shumë kohë, do të jenë thelbësorë për të fituar dy ndeshjet e fundit në Champions dhe për të mbajtur ritmin e Juves në kampionat.

“KOMANDANT” – Ndërkohë, Konte mund të shijojë një skuadër që, javë pas jave, po asimilon gjithmonë e më shumë parimet e lojës së tij. Kur Brozoviçin e markojnë nga pranë, është De Vraj ai që ndërton nga prapavija, ndërsa në krahë janë shtuar alternativat (Lazaro dhe Biragi po rriten), ndërsa në mesfushë Barela kryen pa reshtur të dyja fazat dhe konsiderohet një element i pazëvendësueshëm.

 

Trajneri i kërkon 22-vjeçarit më shumë gola dhe magjia kundër Veronës mund ta ketë zhbllokuar. Mungesa ka në sulm, kur Sançez do të qëndrojë në bokse për shumë kohë dhe Politano po riaftësohet nga tërheqja në kavilje. Merkatoja e janarit duhet t’i sistemojë edhe këto mangësi në një organikë që, prej thuajse tre muajsh, po shtyn në maksimum edhe falë shtysës së “komandantit” Konte. Do të nevojiten të gjithë, edhe të rinjtë: Espozito i pari, së shpejti mund ta ketë radhën Pirola.

DISTANCË – Tani, me pauzën e dytë të sezonit, po bëhen edhe bilancet e para: Interi ka koleksionuar 31 pikë nga 36, me 10 fitore, 1 barazim dhe një humbje. Sfidat me Barcelonën dhe Borusian kanë shfaqur distancë me të tjerat e Europës, por një ndërhyrje e zgjuar në merkato mund t’i zgjidhë.

Konte kërkon lojtarë me eksperiencë në mesfushë dhe sulm: Vidal dhe Zhiru do të ishin alternativat perfekte, edhe pse, sipas burimeve të brendshme të klubit, nuk ka negociata të hapura, në veçanti me kilianin. “Suning” gjithmonë ka preferuar të rinjtë me perspektivë, por për të fituar duhet siguri në rolet kyçe, futbollistë që menaxhojnë me qetësi momentet më delikate.

Reklama

TË FUNDIT

Fenerbahçe e fiksuar pas futbollistëve të Kosovës, një tjetër titullar i “Dardanëve” drejt kampionatit turk

Fenerbahçe duket se ka hedhur sytë tek një tjetër futbollisti i përfaqësueses së Kosovës. Bëhet futbollistin Florent Hadërgjonaj.tur Mbrojtësi i krahut të djathtë të Hudersfildit...

“Isha në kontakte me Romën”, Konte zbulon prapaskenat: Ja pse refuzova verdhekuqtë

Gjatë sezonit të kaluar qarkullonin shumë lajme, ku flitej për një kalim të mundshëm të Antonio Kontes në stolin e Romës.Mesa duket këto lajme...

Oferta e Florentino Perez: Vinicius Jr plus para për Mbappen

Klubi i madh spanjoll, Real Madridi e do me çdo kusht transferimin e talentit francez, Kylian Mbappe nga Paris Saint-Germain.Gjigantët e Ligës e kanë...

Hyrje-daljet te Milani, kuqezinjtë gati për ndryshime në janar

Nuk do të jetë vetëm Zlatan Ibrahmoviç përforcimi i Milanit në merkaton e janarit. Drejtorët Boban e Maldini do të shqyrtojnë lëvizje si në...

Alarmohen të gjithë, Haaland mund të blihet për vetëm 17 mln euro në janar

Erling Braut Haaland do të shkaktojë një ‘tronditje’ në tregun e transferimeve në mes skuadrave të mëdha, pasi është zbuluar se ai ka një...

Ibra ‘thumbon’ përsëri Ronaldo

Zlatan Ibrahimovic tashmë po përgatitet për një rikthim në Serie A.Futbollisti suedez ka njoftuar se do të rikthehet në Itali, në një skuadër që...

Ibrahimovic priti katër vjet për t’iu hakmarrë Materazzit

Zlatan Ibrahimovic ka vendosur të flas për momentin kur e dërgoi rivalin e tij, Marco Materazzi në spital pas një goditje si në ‘Taekwondo’...

Pesë futbollistët më të paguar të Kombëtares së Kosovës

Valon Berisha është futbollisti më i paguar i Kombëtares së Kosovës, që fiton 2,407 000 milionë euro te Lazio në Serie A.‘Kosova Abroad’ në...

More Articles Like This