Reklama

Ishte penallti apo jo? -Ja çfarë thotë asosiacioni i gjyqtarëve

Must Read

Këto janë transferimet më të mëdha të të gjitha kohërave, Neymar vetëm i teti

Neymar është futbollisti më i shtrenjtë në botë pas transferimit te PSG për shifrën e 222 milionë eurove. Ai u...

Massimo Moratti paralajmëron transferimin historik të Inter!

Ish presidenti i Inter, Massimo Moratti ka rishfaqur përsëri ëndrrën e Neroazzurëve për ta veshur Lionel Messin me fanellën...

Raiola ‘thikë pas shpine’ Juventusit!

Juventus këtë verë mund të mbetet pa njërin prej talenteve të saj më të mëdhenj. Bëhet fjalë për Matthijs De...

Plani ambicioz i Zhang:130 milionë euro për 4 emra!

Një Inter tërësisht ndryshe duket se po bëhet gati për sezonin e ardhshëm. Ky është plan i presidentit Neroazzurë, Steven...

Milan ka gati goditjen e rradhës!

Milan duket se akoma dëshiron që ta ketë nën urdhërat e saj lojtarin e Dalian Yifang, Yanick Carrasco. Skuadra milaneze...

Polemikat për arbitrimin e ndeshjes Milan-Juventus 1-1, e luajtur të enjtën për gjysmëfinalet e Kupës së Italisë, nuk janë shuar ende.

Kuqezinjtë arritën deri në minutën e fundit të kohës së rregullt me avantazhin 1-0, derisa u akordua penalltia në favor të Cristiano Ronaldos, pas një topi të ndalur nga dora e Calabria, në përpjekje për të bllokuar roveshiatën e portugezit. Arbitri Valeri dha penalltinë, pasi shqyrtoi pamjet me VAR. Zgjedhje që shkaktoi shumë diskutime, veçanërisht pas interpretimit të fjalëve të dizenjatorit të arbitrave në Serie A, Nicola Rizzoli.

Ky i fundit e gjykoi vendimin për dhënien e penalltisë në Brescia-Cagliari, në javën e parë, të gabuar. Prekja me dorë e topit nga Cerri, në shikim të parë, është krejt e ngjashme me atë të Calabria. Në realitet, ky nuk është rasti, pasi, siç lexojmë në “Gazzetta dello Sport”, sipas ish-gjyqtarëve, leximi i Valerit është i saktë. Pra, situata është ndryshe për qëndrimin dhe sjelljen e lojtarit të Milanit, i cili në kërcim nga toka do të zgjeronte krahët dhe këmbët e tij për të bllokuar gjuajtjen që vinte nga pas, duke rritur hapësirën e trupit, në kundërshtim me atë që ndodh te Cerri, i cili kërcen lart për topin që i mungon, pa i hapur krahët.

Me pak fjalë, Calabria është në dijeni të goditjes së Ronaldos pas tij dhe përfundon duke e rritur “vëllimin” e trupit me krahun e çorganizuar, ndryshe nga Cerri, i cili në vend të kësaj, nuk ka asnjë perceptim të pranisë së kundërshtarit dhe kërcen pa mundur ta godasë topin. Dy dinamika të ndryshme. Sidoqoftë, në mjedisin milanez jo të gjithë e morën mirë atë penallti. Calhanoglu, për shembull, postoi në Instagram një referencë tjetër krahasuese: krahun e Alex Sandro në Juventus-Milan të vitit 2019, jo e sanksionuar me penallti, me një status ironik: No Comment!

Përkundër qëndrimit të AIA (Italian Referees Association), që çertifikon vendimmarrjen e Valerit, jemi të sigurt se do të ketë diskutime të tjera mbi një temë, që është akoma e paqartë për shumicën e njerëzve, shpeshherë temë e interpretimeve të ndryshme edhe për vetë arbitrat, që ushqejnë polemikën e zakonshme e të nxehtë…

Reklama

TË FUNDIT

Ibrahimovic mund të qëndrojë në Serie A!

Zlatan Ibrahimovic ka vendosur që akoma të vazhdojë të luajë futboll dhe mund të qëndrojë në Serie A edhe nëse kjo do të thotë...

Pogba larg Manchester United, tregon skuadrën e re!

Agjenti i Paul Pogba, Mino Raiola, ka raporte të shkëlqyera me Real Madrid. Paul Pogba preferon një transferim tek Real Madrid përpara një rikthimi tek...

Real Madrid bën gati shkëmbimin e bujshëm!

Presidenti i Real Madrid, Florentino Perez, është një admirues i madh i Erling Haaland dhe po bën gati terenin gati për ta transferuar atë...

AC Milan po përgatitë surprizën e këndshme për tifozët e saj!

Bëhet e ditur se drejtuesit e AC Milan së fundmi janë takuar me përfaqësuesit e mesfushorit të Manchester City, David Silva, raporton Corriere dello...

Houssem Aouari drejt Premier League!

Houssem Aouar është padyshim një prej talenteve më të dalluar në këtë sezon në gjithl ligat e mëdha europiane. Forma që po kalon me Lyon...

Chelsea dhe Arsenal në betejë për yllin e Bayern!

Pas Arsenalit edhe Chelsea ka hyrë në garë për të siguruar shërbimet e mbrojtësit ët Bayern Munchen, Jerome Boateng. Mbrojtësi gjerman po përflitet shumë se...

UEFA tregon formacionin më të mirë në historinë e Champions League!

UEFA ka bërë publik formacionin më të mirë në historinë e Champions League, ku shumica prej tifozëve janë pajtuar me këtë përzgjedhje. Në portë është...

Liverpool duelon me Real Madrid në merkato!

Jurgen Klopp e pëlqen shumë Boubakary Suomuare të Lille dhe ka kërkuar nga drejtuesit e klubit një transferim të tij gjatë verës. Gjermani nuk duket...

More Articles Like This