Vdes babai i futbollit Italian

Ish trajneri i kombëtares Italiane, Azeglio Vicini ka vdekur sot në moshën 84 vjeçare.

Vicini ishte shumë i vlerësuar në Itali, e për këtë flet fakti se ai e drejtoi kombëtaren e Italisë që nga viti 1975 deri në vitin 1991.

Kulmin e karierës e arriti në vitin 1990, kur me kombëtaren e Italisë e mori vendin e 3-të në botëror. Ai në 7-të ndeshje arriti 6-të fitore dhe 1 barazim por u eleminua në penallti nga Argjentina.

Pas lajmit për vdekjen e tij Salvatore Schiliaci, heroi i papritur i Botërorit të 90-tës deklaroi

„Vdiq babai im“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here