Prejardhja e vërtetë e Messit nuk është nga Argjentina!

Lionel Messi, njëri nga futbollistët më të mirë në botë do të jetë udhëheqësi i Argjentinës në Botërorin e Rusisë.

Edhe pse nga Argjentina, prejardhja e tij është interesante.

Ashtu si një numër i madh i argjentinasve, Messi ka prejardhje nga Italia.

Stërgjyshi i Messit ka udhëtuar dretj Argjentinës para 136 vitesh nga qyteti i Italisë Ancona. Angelo Messi është vendosur në Rosario të Argjentinës aty ku ka lindur Lionel Messi.

Në qytetin italian Recanati dhjetra familje mbajnë mbiemrin Messi.

Megjithatë Messi e ndjen veten argjentinas dhe do të japë maksimumin për ta fituar Kupën e Botës me përfaqësuesen e Argjentinës.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here