Marotta konfirmon: Milani e dëshiron Higuainin, por…

Milani e dëshiron Gonzalo Higuain. Interesimin e Leonardos për sulmuesin argjentinas e zbulon kolegu i tij bardhezi, Beppe Marotta, i intervistuar nga Gazzetta dello Sport në prezantimin e kalendarit të Seria A.
Leonardo e do Gonzalo te Milani, por ka çështje kontraktuale që duhet të zgjidhen, – pranoi menaxheri i Juventusit, i cili foli mbi transferimin e mundshëm të Pipitate kuqezinjtë.

E gjitha kjo, natyrisht pa mbyllur rikthimin e Bonuccit në Torino, pas fjalëve të shqiptuara dje nga i njëjti Marotta dhe Leonardo. Tani duket pothuajse e sigurt se mbrojtësi do të jetë gati për ta ulur pagën e tij, ndërsa ka pasur edhe një darkë sqaruese me trajnerin Allegri.

Për tymin e bardhë, megjithatë, ndoshta do të duhet kohë, sepse Milani dhe Juventusi nuk kanë gjetur ende sheshvlerësimin e kartonit të Higuain dhe sidomos të përfshirjes së mundshme të Caldara në marrëveshje.

Bardhezinjtë gjithmonë kërkojnë 60 milionë euro për ta lënë sulmuesin argjentinas të largohet, ndërsa Milani, çka për Milanin do të thotë dhënia e Bonucci dhe një bilanc prej rreth 25 milionë eurosh. Kjo shifër konsiderohet e tepruar nga kuqezinjtë, të cilët në vend të kësaj këmbëngulin në përfshirjen e Caldara në marrëveshje.

Dhe në këtë kuptim, për të qenë i ndershëm, Marotta dje nuk e mbylli plotësisht derën e mbrojtësit të ri: “Mattia është pjesë e një departamenti, si mbrojtja, në të cilën ne kemi tepri elementësh, prandaj vlerësojmë çdo mundësi dhe ia dorëzojmë atë lojtarit”.

Marrëveshja, shkurt, mbetet e mundur, sidomos nëse Milani pranon të përfshijë të drejtën e shpërblimit dhe nëse Chelsea nuk do të paraqesë një ofertë super te Juventusi për Ruganin. Është e qartë se me rikthimin e Bonucci, të paktën njëri nga ish-mbrojtësit e Empolit dhe Caldara do të duhet të largohet nga Juventusi, për sa kohë që Marotta nuk arrin të përfshijë Benatia në këmbim me Milanin. Ndoshta, së bashku me sulmuesin Pjaca.

Sidoqoftë, i ndërfutur në këtë operacion ndërmjet Juventusit dhe Milanit mbetet edhe Chelsea. Sipas Tuttosport, blutë e Londrës do t’u vënë në pjatë bardhezinjve kërkesën e tyre për Rugani dhe Higuain. Një ofertë që mund t’i plotësojë nevojat e Juventusit dhe të komplikojë planet e kuqezinjve. Një fjalëkryq i ngatërruar në pamje të parë, për zgjidhjen e së cilit duhet të presim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here