Napoli vendos për Hysajn

Elseid Hysaj nuk do të largohet nga Napoli, gjatë këtij afati kalimtar të verës.

Afrim lojtarësh për të përforcuar skuadrën, shitje por edhe rinovime. Napoli mbetet aktiv në merkato, por një çështje me rëndësi te nënkampionët e Italisë është cilësuar edhe e ardhmja e mbrojtësit Elseid Hysaj. I kërkuar me ngulm nga Çelsi, shqiptari ishte edhe në radarët e Mançester Junajtid dhe Liverpul. Gjithsesi, Hysaj mbetet një prej elementëve më të rëndësishëm të Napolit, me drejtuesit e klubit që janë takuar me menaxherin e lojtarit, Mario Giufreddi.

Ky i fundit pohoi se bisedoi me klubin rreth planeve për Hysajn dhe të ardhmes, duke bërë të ditur se gjithsesi palët nuk e kanë me nxitim që të rinovojnë kontratën aktuale që përfundon në vitin 2021. Giufreddi saktësoi se nëse Napoli do ti propozojë zgjatjen e marrëveshjes, patjetër që palët do të uleshin të bisedonin, sepse Hysaj kërkon të tregojë që është i fortë edhe në fazën ofensive dhe se mund të paraqitet mirë edhe pa trajnerin Sarri.

Negociatat për rinovimin e kontratës së Hysajt janë shtyrë për në muajin shtator, kur përfaqësuesi i lojtarit kuqezi dhe drejtuesit e Napolit do të zhvillojnë një tjetër takim. Plani i klubit të Serisë A është që ta “blindojë” mbrojtësin shkodran, me një kontratë afatgjatë deri në vitin 2023. Në anën tjetër, menaxheri i kuqeziut pretendon nga klubi heqjen e klauzolës me vlerë 50 milionë euro për prishjen e kontratës, si edhe rritjen e pagës.

Aktualisht Elseid Hysaj përfiton diçka më tepër se 2 milionë euro në sezon, ndërsa në kontratën e re, në rast se palët gjejnë gjuhën e përbashkët, rroga e mbrojtësit pritet të shkojë në shifrën 2,5 milionë euro.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here