Kosova barazon pa gola ndaj Azerbejxhanit

Përfaqësuesja e Kosovës e ka nisur mbarë kampanjën në Ligën e Kombeve duke marrë një barazim pa gola në udhëtim te Azerbajxhani 0-0.

Ndeshja nisi qetë me dy përfaqësueset që fillimisht ishin të kujdesshme dhe loja luhej kryesisht në mesfushë.

Përfaqësuesja jonë pati më shumë nga loja në pjesën e parë pasi arriti të rrezikonte në disa raste portën mysafire.

Në anën tjetër mbrojtja ishte mjaftë stabile si dhe dy mesfushorët Herolind Shala dhe Hekuran Kryeziu që shkatërronin aksionet e vendasve.

Rastin e parë të mirë e pati Bersant Celina por që goditja e tij shkoi mbi portë.

Një tjetër rast i mirë iu afrua edhe Vedat Muriqit kur pas harkimit të Paqaradës goditi me kokë por vetëm mbi portë.

Kësisoj pjesa e parë përfundoi me dominimin e Kosovës por pa arritur të shënohet goli i shumëkërkuar.

Katër minuta më vonë vendasit kërkuan penallti në dy raste, kur njëherë pretenduan se Shala luajti me dorë dhe në aksionin vijues Paqarada, por kësisoj nuk mendoi gjyqtari kryesor i ndeshjes Nilsen nga Norvegjia.

Radha për tu inkuadruar në lojë i erdhi edhe Donis Avdijajt i cili zëvendësoi Bersant Celinën në minutën e 69-të.

Në minutën e 75-të, Milot Rashica harkoi mjaftë bukur në zonë, por goditja me kokë e Muriqit nuk ishte e saktë.

Zëvendësimi i fundit nga Challandes ishte inkuadrimi në lojë i Idriz Vocës në vend të Arber Zenelit.

Pesë minuta nga fundi i ndeshjes, Pashayev i vendasve lansoi një predhë nga distanca por për fat të mirë goditja e tij shkoi pranë shtyllës së djathtë.

Dy minuta më vonë azerët rrezikuan përsëri por goditja e Nazarov nuk ishte e saktë edhe pse tejet e rrezikshme.

Deri në fund dyja skuadrat tentuan golin por një gjëje të tillë nuk ia arritën duke përfunduar ndeshja ashtu si filloi pa gola 0-0.

Ndeshjen e radhës Kosova do ta zhvilloj të hënën në stadiumin Fadil Vokrri në Prishtinë ndaj Ishujve Faroe.

Ndërkohë Azerbajxhani do të luaj në udhëtim te Malta.

Në pjesën e dytë vendasit nisën me sulme në drejtim të portës së Kosovës.

Por edhe përkundër disa përpjekjeve, mbrojtja kosoavare u tregua shumë e zgjuar ndaj sulmuesve azer.

Në minutën e 63-të, Milot Rashica u inkuadrua në lojë në vend të Edon Zhegrovës i cili zhvilloi një ndeshje të mirë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here