Skandal në Katar: Puntorët e stadiumeve nuk kanë marrë pagë për 10 muaj

Ndërtimi i stadiumeve për Botërorin e 2022, që do të organizohet në Katar, po kryhen në kohë të rregullt, mirëpo opinioni publik është shokuar nga lajmi se disa prej puntorëve të stadiumeve nuk kanë marrë pagë gatise 1 vit.

L’Equip shkruan se puntorët që vijnë nga Filipinet dhe India  nuk janë paguar 10 muaj.

Pagat e tyre janë 1700 euro në muaj. Edhe pse nuk kanë marrë asnjë qindarkë deri më tani, ata po punojnë në kushte të vështira.

Amnesty International i ka bërë thirrje autoriteteve të Katarit të ndërmarrin masa dhe ta zgjidhin problemin.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here