Reklama

Dybala, thumbon Ronaldon: Të gjithë jemi ushtarë të Sarrit, s’do ketë më rebelime

Must Read

Këto janë transferimet më të mëdha të të gjitha kohërave, Neymar vetëm i teti

Neymar është futbollisti më i shtrenjtë në botë pas transferimit te PSG për shifrën e 222 milionë eurove. Ai u...

Massimo Moratti paralajmëron transferimin historik të Inter!

Ish presidenti i Inter, Massimo Moratti ka rishfaqur përsëri ëndrrën e Neroazzurëve për ta veshur Lionel Messin me fanellën...

Plani ambicioz i Zhang:130 milionë euro për 4 emra!

Një Inter tërësisht ndryshe duket se po bëhet gati për sezonin e ardhshëm. Ky është plan i presidentit Neroazzurë, Steven...

Bombë nga Italia: Milani transferon Mauro Icardin

Milani planifikon transferimin e Mauro Icardit në verë. Argjentinasi është i huazuar te PSG dhe Parisienët mund ta blejnë kartonin...

Raiola ‘thikë pas shpine’ Juventusit!

Juventus këtë verë mund të mbetet pa njërin prej talenteve të saj më të mëdhenj. Bëhet fjalë për Matthijs De...

Paulo Dibala është rikthyer në nivelet e tij të larta, pas edhe atij goli fenomenal me të cilin shtriu në tapet Atletikon e Madridit. Sulmuesi argjentinas është rikthyer të flasë sërish për emocionet e mbrëmjes së të martës, por mbi të gjitha nënvizon se pas rebelimit të Kristiano Ronaldos në ndeshjen kundër Milanit, tani e tutje nuk do të ketë më skena të tilla në skuadër, pas sqarimit dhe ballafaqimit që ka ndodhur mes grupit të lojtarëve, stafit teknik e atij drejtues. Por mbi të gjitha, numri 10 i Juventusit është i sigurt se këtë sezon, ai dhe shokët e tij duan të provojnë të fitojnë gjithçka. 

Paulo, si lindi ideja e atij goli magjik? 

Ishte vërtet i bukur, pasi pozicioni ishte tepër i vështirë dhe kishte shumë futbollistë përpara meje. Pjaniç më ulërinte që të godisja tokazi, me idenë që ndonjë devijim i mundshëm mund ta shkaktonte panik, nga ndonjë devijim i mundshëm. Por unë mendova që ta ngrija lart, sa më lart… Dhe ia dola… Në momentin e festimit, Pjaniç nisi të më tallte, qeshëm shumë duke folur në ato pak sekonda, por e rëndësishme ishte që topi shkoi në rrjetë. Jam i lumtur vërtet, sepse t’i shënosh Oblakut, nga pozicion aq i afërt është shumë e vështirë, pasi është një portier gjigant, që mbulon treçerekun e hapësirës së portës. Por fakti që kishte shumë lojtarë përpara dhe nuk do ta shihte topin që të nisej, poshtë traversës do e kishte të vështirë ta kapte. Ishte një goditje perfekte, por fatmirësisht e godita “thatë”, gati nga vendi, për t’i dhënë sa më shumë shpejtësi dhe ia dola.

I gjithë stadiumi u ngrit në këmbë për ju, pas golit dhe në momentin e zëvendësimit. Ndoshta do kishit dashur të luanit deri në fund?

U gëzova shumë, pasi unë luaj që të dëfrej tifozët, për t’u dhuruar sa më shumë kënaqësi atyre që paguajnë biletën dhe çdo ndeshje, dy ose tri herë në javë nuk ngurrojnë që të vijnë të na shohin për të na dhuruar mbështetjen e tyre. Ai gol ishte edhe për ta.

 

Por a do kishit dashur që ta luanit deri në fund ndeshjen me Atletikon?

Shiko, vendimet i merr trajneri, ndonëse të gjithë pak a shumë në këtë moment jemi në formë dhe duam të japim kontributin tonë. Gjithashtu të gjithë duam që të luajmë, por shihni edhe Higuainin… Bëri një ndeshje madhështore kundër Atalantës, por sërish njëri prej nesh duhej të qëndronte jashtë. Tani e në vazhdim gjërat do të ndryshojnë… Kush qëndron jashtë, do të pranojë vendimin e trajnerit.

 

Nuk ka më… Nuk ka më çfarë? Shfryrje si ajo e Ronaldos? 

Ne jemi të gjithë këtu për të ndihmuar Juventusin që të arrijë objektivat, sepse objektivat e klubit janë edhe tanët. Kemi një trajner që punon për të mirën e skuadrës dhe ne jemi jo vetëm “ushtarë” të Juves, por edhe ushtarë të Sarrit. Thjesht duhet të jemi të gjithë gati, kur të na kërkohet që të zbresim në fushë. Nga sot e tutje nuk ka më pakënaqësi, ka vetëm mirëkuptim dhe gatishmëri.

Një gol si i juaji na kujton një perlë të Maradonës…

Tani mos ta ekzagjerojmë, ju lutem… (qesh).

Mendoni se është sezoni juaj më i mirë në karrierë? 

Edhe dy vite më parë e kisha nisur mjaft mirë, por shpresoj që të ruaj të njëjtin ritëm. Për mua është e rëndësishme të jap kontributin në fushë, por nëse vijnë edhe golat, aq më mirë për mua dhe për Juven.

 

U kualifikuat dhe blinduat vendin e parë në grup. Me çfarë stimujsh do të shkoni në Leverkusen, në ndeshjen e fundit të grupeve? 

Të jeni të sigurt se nuk do të shkojmë për shëtitje, por për të fituar me çdo kusht. Nuk na intereson nëse jemi kualifikuar apo jo. Ne jemi një skuadër që kërkon të fitojë edhe ndeshjet miqësore dhe do të jetë kështu deri në fund. Fundja, vetëm duke fituar arrin që të përmirësohesh, të bëhesh më i frikshëm për kundërshtarët dhe t’u japësh një sinjal të fortë atyre. Kjo Juve sivjet kërkon të fitojë çdo trofe të mundshëm, por për ta bërë këtë, duhet të fitojmë çdo ndeshje që na mbetet deri në fund të sezonit.

Reklama

TË FUNDIT

Real Madrid bën gati shkëmbimin e bujshëm!

Presidenti i Real Madrid, Florentino Perez, është një admirues i madh i Erling Haaland dhe po bën gati terenin gati për ta transferuar atë...

AC Milan po përgatitë surprizën e këndshme për tifozët e saj!

Bëhet e ditur se drejtuesit e AC Milan së fundmi janë takuar me përfaqësuesit e mesfushorit të Manchester City, David Silva, raporton Corriere dello...

Houssem Aouari drejt Premier League!

Houssem Aouar është padyshim një prej talenteve më të dalluar në këtë sezon në gjithl ligat e mëdha europiane. Forma që po kalon me Lyon...

Chelsea dhe Arsenal në betejë për yllin e Bayern!

Pas Arsenalit edhe Chelsea ka hyrë në garë për të siguruar shërbimet e mbrojtësit ët Bayern Munchen, Jerome Boateng. Mbrojtësi gjerman po përflitet shumë se...

UEFA tregon formacionin më të mirë në historinë e Champions League!

UEFA ka bërë publik formacionin më të mirë në historinë e Champions League, ku shumica prej tifozëve janë pajtuar me këtë përzgjedhje. Në portë është...

Liverpool duelon me Real Madrid në merkato!

Jurgen Klopp e pëlqen shumë Boubakary Suomuare të Lille dhe ka kërkuar nga drejtuesit e klubit një transferim të tij gjatë verës. Gjermani nuk duket...

Bayern dhe zyrtarisht rinovon me Muller!

Thomas Muller edhe zyrtarisht tanimë ka rinvouar kontratën me Bayern Munchen. Mediat gjermane kishin ditë që raportonin për një rinovim mes të dy palëve dhe...

City transferon yllin e Juves?!

Pep Guardiola duket se vendosur që të bëj një ribashkim me Douglas Costa por kësaj rradhe jo tek Bayern Munchen por tek Manchester City,...

More Articles Like This