Reklama

Fansat kanë zgjedhur 10 skuadrat më të mira në historinë e futbollit (FOTO)

Must Read

90% e punës e kryer, Milan me mesfushor të ri!

AC Milan do të përforcohet në mesfushë pasiqë skuadra e Benfikës ka miratuar transferimin e lojtarit të saj Florentino...

Kontratë dy vjeçare dhe pagë stratosferike: Cavani transferohet te Interi!

Interi ka nisur bisedimet me Edinson Cavanin dhe Neroaxurët thuhet se ia kanë bërë të ditur ofertën e parë...

Rangnick transferon yllin e RB Leipzig te Milani

Ralf Rangncik është shumë pranë stolit të Milanit dhe ditëve në vijim pritet zyrtarizimi. Gjermani ka kërkuar nga Rosonerët kontratë...

Zyrtare: Real merr këtë vendim për Jovic!

Sipas Corriere dello Sport, Real Madrid ka vendosur që këtë verë ta huazojë Luka Jovic me shumë mundësi tek...

Milan udhëheqë garën për talentin e Serie A!

AC Milan po monitoron me shumë kujdes situatën e mesfushorit të Torinos, Daniele Baselli, sipas raportimeve të mediave italiane. Mirëpo...

Cila është skuadra më e mirë në historinë e futbollit?

Është pyetje hipotetike që nuk ka një përgjigje të saktë.

Është e vështirë të krahasohen skuadrat nga kohë të ndryshme, pasiqë sporti ka ndryshuar shumë. Por kjo nuk na ndalon që të kemi një opinion.

E përditshmja spanjolle Marca, ka publikuar një sondazh online dhe tifozët kanë zgjedhur 10-të skuadrat më të mira në historinë e futbollit.

Këto janë rezultatet:

10.Penarol (1966)

Skuadra uruguaiane ka fituar kampionatin nëntë herë në 11 vite nga sezoni 1958-1968. Arritja e tyre më e madhe është fitimi i Copa Libertadores ndaj River Plates pas 3 ndeshjeve të luajtura në vitin 1966.

9. Bayern Munich (1973-1976)

Me legjendat Gerd Muller dhe Franz Beckenbauer, Bayerni ka fituar tre Kupa Europiane rradhazi.

8. Ajax (1970-1973)

Ajaxi kishte fituar tre Kupa Europiane rradhazi me Johan Cruyff. Ajaxi e kishte mposhtur Panathinaikos në sezonin 1970/71, Interin në 1971/72 dhe Juventusin në 1972/73.

7. Real Madrid (1985-1990)

Të njohur si La Quinta, pasiqë pesë lojtarë në skuadër rrjedhnin nga akademia e Realit, kjo skuadër kishte dominuar futbollin spanjoll nga viti 1985-90 duke fituar pesë tituj rradhazi në La Liga. Mirëpo në Europë kishin dështuar ta bënin një gjë të tillë dhe ishin eleminuar tre herë rradhazi në gjysmëfinale.

6. Hungaria (1953)

E njohur si ndeshja e shekullit, Hungaria kishte udhëtuar drejt Wembleyt për tu përballur me Anglinë. Hungaria e Puskasit ishte kombëtarja e parë në botë, ishte shpallur kampione Olimpike dhe kishte 24 ndeshje rradhazi pa humbje. Hungaria e kishte mposhtur në Wembley Anglinë 3-6.

5. Real Madrid (1955-1960)

Tridhjetë vite më parë Reali nuk e kishte problem ta mbretëronte Europën. Me Di Stefanon, Reali kishte fituar pesë herë rradhazi Ligën e Kampionëve.

4. Milan (1988-1994)

Arrigo Sacchi e fitoi Scudetton në sezonin e tij të parë me Milanin para se të fitonte Kupën e Europës (Champions League) dy herë rradhazi në sezonet 1988/99 dhe 1989/90. Me Paolo Maldinin, Franco Baresin, Frank Rijkaardin, Carlo Ancelottin, Ruud Gullitin and Marco van Bastenin në skuadër, nuk ishte aspak surprizë.

3. Zvezda e Beogradit (1991)

Darko Pancev e kishte udhëhequr Zvezdën e Beogradit drejt triumfit në Ligën e Kampionëve duke e mposhtur në finale Marsejën.

2. Real Madrid (2016-2018)

Me Zinedine Zidane, Reali u bë klubi i parë që ka fituar Ligën e Kampionëve tre herë rradhazi. Ata fituan një La Liga, ndërsa Ronaldo e dominoi Europën.

1. Barcelona (2008-2012)

Sipas fansave, Barcelona e Pep Guardiolës është skuadra më e mirë në historinë e futbollit.  Tre tituj rradhazi në La Liga dhe dy Champions League e përshkruan më së miri suksesin e kësaj skuadre. Me Xavin, Iniestan dhe Messin, Barcelona ishte thjeshtë një skuadër e frikshme.

Reklama

TË FUNDIT

Oh çfarë goli: Kimmich shënon ndaj Dortmundit në stilin alla Messi (VIDEO)

https://twitter.com/elemtenle/status/1265331312346439680?s=21

Rennes 15 milionë euro për Bouanga!

Rennes ka bërë një ofertë për sulmuesin e Saint Etienne, Denis Bouanga, raporton Foot Mercato. Raportohet se për ta lënë të lirë sulmuesin e saj...

Barcelona do të huazojë Dembelen!

Gjigantët e La Ligas janë të dëshpëruar që të ulin koston e pagave të lojtarëve. Barcelona është shprehur e gatshme që të dëgjojë ofertat që...

E fundit: Dalin rezultatet, ja kur rikthehet Ibra

Zlatan Ibrahimovic dje pësoi një lëndim në kyçin e këmbës dhe u detyrua ta braktis stërvitjen me paterica. Mediat...

Betis dëshiron 5 lojtarë të Barcelonës!

Real Betis po shpreson që të arrijë një marrëveshje me Barcelonën për huazimin e 5 lojtarëve të saj, sipas raportimit të Sport. Ansu Fati, Carles...

Barcelona mund të thërras Coutinhon!

Barcelona po mendon ta thërras Philippe Coutinhon më herët sesa që parashikohej nga huazimi tek Bayern Munich, raporton Onda Cero. Raportohet se gjigantët katalanas mund...

Real Madrid në garë për Van de Beek!

Real Madrid raportohet se këtë verë do të bëj një ofertë zyrtare në drejtim të Ajax për Donny Van De Beek, raporton Le10Sport. Manchester United...

Neymar nuk do të nënshkruajë me PSG!

Neymar do të tentojë prapë gjatë kësaj vere për një rikthim të mundshëm tek skuadra e Barcelonës, raporton OK Diario. Ylli i Paris Saint Germain...

More Articles Like This