Reklama

UEFA sot mbajti mbledhje me video-konferencë, këto janë të gjithë vendimet e marra

Must Read

90% e punës e kryer, Milan me mesfushor të ri!

AC Milan do të përforcohet në mesfushë pasiqë skuadra e Benfikës ka miratuar transferimin e lojtarit të saj Florentino...

Kontratë dy vjeçare dhe pagë stratosferike: Cavani transferohet te Interi!

Interi ka nisur bisedimet me Edinson Cavanin dhe Neroaxurët thuhet se ia kanë bërë të ditur ofertën e parë...

Rangnick transferon yllin e RB Leipzig te Milani

Ralf Rangncik është shumë pranë stolit të Milanit dhe ditëve në vijim pritet zyrtarizimi. Gjermani ka kërkuar nga Rosonerët kontratë...

Zyrtare: Real merr këtë vendim për Jovic!

Sipas Corriere dello Sport, Real Madrid ka vendosur që këtë verë ta huazojë Luka Jovic me shumë mundësi tek...

Milan udhëheqë garën për talentin e Serie A!

AC Milan po monitoron me shumë kujdes situatën e mesfushorit të Torinos, Daniele Baselli, sipas raportimeve të mediave italiane. Mirëpo...

UEFA ka mbajtur sot një video-konferencë me 55 federatat e saj anëtare, ku janë diskutuar shumë çështje të rëndësishme sa i përket ecurisë së mëtejshme të kalendarit të garave në kampionatet kombëtare dhe ndeshjeve të ekipeve kombëtare.

Mbledhjen e drejtoi sekretari i përgjithshëm i UEFA-s, Theodore Theodoridis, derisa në fund u morën edhe disa vendime në bazë të diskutimeve me sekretarët e përgjithshëm të 55 federatave anëtare dhe mbi bazën e rekomandimeve të grupeve punuese të krijuara më 17 mars nga UEFA.

Rezymetë e video-konferencës:

Asnjë vendim i prerë nuk mund të merret përderisa të ekzistojë rreziku direkt nga virusi Covid-19 por duhet të shtrohen opsionet e mundshme dhe afatet të cilat duhet të respektohen;

Ndeshjet e Kombëtares së Kosovës dhe të tri ekipeve tjera në grup do të shtyhen për një afat tjetër e sipas orarit të ngjeshur mund të ndodh në muajt e vjeshtës – Vendimi nuk është marrë, ekzistojnë së paku tri opsione;

Përfundimi i kampionateve nacionale mund të shtyhet, varësisht nga përhapja e virusit por ekziston qëndrimi që ndeshjet të luhen, kampionati të përfundon, varësisht nga formati i kampionatit dhe mundësisht te ketë uniformitet në gjetjen e zgjidhjeve dhe afateve përfundimtare;

Afatet kalimtare në FIFA TMS, çështja e kontratave, zgjatja e tyre, anulimi etj. janë duke u diskutuar në organet ligjore të UEFA-s për të pasur qëndrime të përafërta në mes të anëtarëve të UEFA-s;

Shtyhet afati i licencimeve dhe suspendohen disa rregulla që nuk përkojnë me situatën për garat e UEFA CHL dhe UEL, varësisht nga rëndësia e pesë kritereve të kërkuara;

Situata financiare e UEFA-s varet shumë edhe nga fakti se a do të luhen të gjitha ndeshjet e UCHL dhe UEL;

Ndeshjet e UEFA Nations League do të luhen në afatet e parapara (shtator, tetor dhe nëntor) por këtu mund t’i shtohen edhe ndeshjet e mbetura të “play-off”-it;

Garat e femrave, Futsal, të U-21 dhe mposhtë, sikurse edhe ndeshjet zhvillimore do të pësojnë ndryshime e disa formate finale mund të mos zhvillohen fare;

Të gjitha opsionet do të diskutohen brenda Federatave Nacionale, vërejtjet dhe sugjerimet do t’i dërgohen UEFA-s, ndërsa takimi i radhës me Sekretarët e Përgjithshëm do të mbahet në pjesën e dytë të prillit.

FFK dhe Federatat tjera do të jenë vazhdimisht në kontakt për të qenë aktive në vendimmarrje por edhe për të diskutuar mbi problemet që mund të vijnë si pasojë e shtyrjeve të afateve, kontratave etj.

Reklama

TË FUNDIT

Oh çfarë goli: Kimmich shënon ndaj Dortmundit në stilin alla Messi (VIDEO)

https://twitter.com/elemtenle/status/1265331312346439680?s=21

Rennes 15 milionë euro për Bouanga!

Rennes ka bërë një ofertë për sulmuesin e Saint Etienne, Denis Bouanga, raporton Foot Mercato. Raportohet se për ta lënë të lirë sulmuesin e saj...

Barcelona do të huazojë Dembelen!

Gjigantët e La Ligas janë të dëshpëruar që të ulin koston e pagave të lojtarëve. Barcelona është shprehur e gatshme që të dëgjojë ofertat që...

E fundit: Dalin rezultatet, ja kur rikthehet Ibra

Zlatan Ibrahimovic dje pësoi një lëndim në kyçin e këmbës dhe u detyrua ta braktis stërvitjen me paterica. Mediat...

Betis dëshiron 5 lojtarë të Barcelonës!

Real Betis po shpreson që të arrijë një marrëveshje me Barcelonën për huazimin e 5 lojtarëve të saj, sipas raportimit të Sport. Ansu Fati, Carles...

Barcelona mund të thërras Coutinhon!

Barcelona po mendon ta thërras Philippe Coutinhon më herët sesa që parashikohej nga huazimi tek Bayern Munich, raporton Onda Cero. Raportohet se gjigantët katalanas mund...

Real Madrid në garë për Van de Beek!

Real Madrid raportohet se këtë verë do të bëj një ofertë zyrtare në drejtim të Ajax për Donny Van De Beek, raporton Le10Sport. Manchester United...

Neymar nuk do të nënshkruajë me PSG!

Neymar do të tentojë prapë gjatë kësaj vere për një rikthim të mundshëm tek skuadra e Barcelonës, raporton OK Diario. Ylli i Paris Saint Germain...

More Articles Like This