Kjo është fanella më e bukur në historinë e futbollit sipas France Football (FOTO)

Historia e futbolli është bërë nga epoka, me ndryshime taktike dhe revolucione teknike. Edhe fanellat kanë ndryshuar shumë.

Disa prej tyre janë kthyer në simbole të vërteta. “France Football” ka zgjedhur 50 më domethënëse.

Sipas klasifikimit të bërë nga e përditshmja franceze, vendin e parë është Ajaxi i Johan Cruyff, që dominoi në Evropë nga 1971-1973.

Pas tyre renditet Saint-Ettienne i 1975-77. Në vendin e tretë është Holanda e 1974-ës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here