Reklama

Zbulohet e vërteta e shkëmbimit: Juventus dhe Barcelona ia bënë ‘tetë me dy’ UEFA-s

Must Read

Bombë: Bin Salman blen Milanin për një shifër rekorde

Konzorciumi nga Arabia Saudite është tërhequr nga bisedimet për blerjen e Newcastle United, por ka kthyer vëmendjen kah blerja...

Gati shkëmbimi i vitit: Chiesa bëhet Rosoner, dy yjet e Milanit te Fiorentina!

Federico Chiesa është njëri nga futbollistët më të përfolur kohëve të fundit. Interesim për italianin kanë shfaqur Juventus, Inter dhe...

Marrëveshja është arritur: Juventus transferon sulmuesin e ri për 80 milionë euro!

Objektivi kryesorë i Juventusit për këtë merkato është transferimi i një qendërsulmuesi dhe Biankonerët e kanë gjetur atë. Mediat italiane...

Milan përforcon mbrojtjen me një transferim 30 milionësh!

Milan ka gati një goditje të njëjtë si me The Hernandez mirëpo kësaj rradhe për anën e djathtë të...

Ylli i Atalantas bie në depresion: E zë gruan duke e tradhëtuar

Gazzetta dello Sport, raporton se ylli i Atalantas Josip Ilicic për shkak të problemeve në jetën private është kthyer...

Shkëmbimi mes Miralem Pjanic dhe Arthur Melos e dëshmoi edhe njëherë se klubet janë të gatshme të bëjnë manovra të ndryshme për të mos thyer rregullat e Fair Playt Financiarë.

Barcelona shpenzoi 60 milionë euro për Pjanicin dhe 5 milionë euro të tjera në formë të bonuseve, ndërsa në anën tjetër Juventusi pagoi 80 milionë euro për Melon.

Përse klubet insistuan që të paguajnë çmimin e lojtarëve në vend të shkëmbimit klasik.

E gjithë kjo u bë për shkak të evidentimit të fitimit që Juventus dhe Barcelona do tia shfaqin UEFA-s.

Kështu Juventusi do të evidentojë një fitim prej 40 milionë eurove, ndërsa Barcelona prej 50 milionë eurove, ndërsa kanë shpenzuar shumë më tepër.

Prej nga ky fitim?

Juventus dhe Barcelona kanë gjetur një mangësi në rregulloren e Fair Playt Financiarë e cila thotë se paratë e transferimit evidentohen gjatë kohëzgjatjes së kontratës së futbollistit. Që don të thotë se nëse një klub e transferon një futbollist për 20 milionë euro dhe ai futbollist firmos kontratë katër vjeçare, atëherë shpenzimet për këtë transferim pjestohen me katër (për çdo vit të kontratës).

Kështu në bilancin e klubit do të jetë e evidentuar se klubi shpenzon çdo vit nga 5 milionë euro për atë futbollist. Por e kundërta vlen kur klubet shesin lojtarë. Në rast se një klub e shet një lojtarë për 20 milionë euro, atëherë fitimi evidentohet menjëherë.

Ky shkëmbim mes Juventusit dhe Barcelonës ka shkaktuar pakënaqësi te UEFA, pasiqë Biankonerët dhe Katalanasit kanë dalur fitues nga ky shkëmbim. Përveç shkëmbimit, Juventus dhe Barcelona do të shfaqin fitim në bilanc para Fair Playt Financiarë.

 

 

 

 

Reklama

TË FUNDIT

Punë e kryer, Willian ka skuadër të re

Willian është njëri nga lojtarët më të kërkuar kohëve të fundit, pasiqë brazilianit i ka skaduar kontrata me Chelsea. Braziliani refuzoi ofertën e Chelsea për...

Marrëveshja pranë arritjes: Inter transferon yllin e Premier League

Inter është shumë pranë arritjes së marrëveshjes me Tottenham Hotspur për transferimin e Tanguy Ndombele, raporton Telefoot. Neroaxurët janë pranë marrëveshjes me Spurs dhe tani...

PSG synon transferimin e mbrojtësit të Liverpoolit

Joel Matip ka përfunduar në shënjestrën e PSG, raporton Kick 442. Parisienët janë në kërkim të një qendërmbrojtësi, pas largimit të Thiago Silvas. Matip ka humbur...

Maldini nis bisedimet: Milan transferon yllin e Serie A për 35 milionë euro

Sipas raportimeve të fundit, Paolo Maldini do të tentojë edhe njëherë transferimin e Rodrigo De Paul nga Udinese. Argjentinasi dëshiron largimin nga Udinese, ndërsa interesim...

Bombë nga Italia: Conte largohet nga Interi, por jo nga Serie A!

Zërat për largimin e Antonio Contes nga Interi sa vijnë e shtohen, pas krisjeve mes tij dhe drejtuesve të klubit. Conte ka irrituar drejtuesit e...

Arsenali transferon mbrojtësin e La Ligas për 50 milionë euro

Objektivi kryesorë i Arsenalit për merkaton e verës është transferimi i një mbrojtësi cilësor. Topçinjtë synojnë transfeirmin e mbrojtësit të Sevillas, Diego Carlos, i cili...

Shkëlqeu këtë sezon në Serie A: Milan transferon yllin e Atalantas

Sipas raportimeve të fundit, Milani synon rikthimin e ish lojtarit Matteo Pessina. Pessina ka shkëlqyer këtë sezon te Verona duke shënuar shtatë gola në 35...

Gati oferta stratosferike: Manchester United then rekordin për Sanchon

Djajtë e Kuq kanë gati ofertën stratosferike. Siç raporton e përditshmja gjermane Bild, Manchester United është i gatshëm ta thejë rekordin për yllin e Borussia...

More Articles Like This