Reklama

Arsenali mposht Chelsean dhe fiton FA Cup

Must Read

Bombë: Bin Salman blen Milanin për një shifër rekorde

Konzorciumi nga Arabia Saudite është tërhequr nga bisedimet për blerjen e Newcastle United, por ka kthyer vëmendjen kah blerja...

Gati shkëmbimi i vitit: Chiesa bëhet Rosoner, dy yjet e Milanit te Fiorentina!

Federico Chiesa është njëri nga futbollistët më të përfolur kohëve të fundit. Interesim për italianin kanë shfaqur Juventus, Inter dhe...

Marrëveshja është arritur: Juventus transferon sulmuesin e ri për 80 milionë euro!

Objektivi kryesorë i Juventusit për këtë merkato është transferimi i një qendërsulmuesi dhe Biankonerët e kanë gjetur atë. Mediat italiane...

Milan përforcon mbrojtjen me një transferim 30 milionësh!

Milan ka gati një goditje të njëjtë si me The Hernandez mirëpo kësaj rradhe për anën e djathtë të...

Ylli i Atalantas bie në depresion: E zë gruan duke e tradhëtuar

Gazzetta dello Sport, raporton se ylli i Atalantas Josip Ilicic për shkak të problemeve në jetën private është kthyer...

Arsenali ka arritur të fitojë me rikthim ndeshjen finale të Kupës FA ndaj Chelseat, duke i mposhtur rivalët e urryer lokal me rezultat 2-1.

Ekipi i Mikel Artetas ka arritur të tregohet më i fortë sesa ai i Frank Lampard, duke arritur të fitojnë në tund trofeun e çmuar të Kupës FA.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë të barabartë nga të dyja skuadrat, të cilat përveç rasteve të krijuara arritën të shënojnë edhe nga një gol.

Të parët në epërsi kaluan Blutë, ku pas katër minutave lojë ishte Christian Pulisic, i cili shënoi nga afërsia për 1-0 pas një aksioni të mirë të Chelseat.

Pas këtij goli, Topçinjtë e morën lojën në dorë dhe pas disa rasteve dhe një goli të anuluar nga VAR-i, arritën ta gjejnë golin e barazimit nga pika e bardhë.

Ishte sulmuesi Pierre-Emerick Aubameyang (28′), i cili ishte i saktë nga penalltia për 1-1, pasi u pengua vet në zonë nga Cesar Azpilicueta.

Në pjesën e dytë, Blutë kishin diçka më shumë se Topçinjtë nga loja, por ishte vetëm ekipi i Mikel Artetas që arriti ta gjej golin i pari.

Luhej minuta e 67-të e ndeshjes kur në skenë doli përsëri Aubameyang, i cili me një gol të mirë me parabolë shënoi për 2-1 pas asistimit të Nicolas Pepe.

Pas këtij goli loja u ashpërua nga të dyja skuadrat, ku nuk mungoi as një karton i dytë i verdhë për Mateo Kovacic, i cili la Chelsean pa një lojtar na minuta e 73-të.

Deri në fund të ndeshjes, ekipi i Frank Lampard tentoi edhe disa herë ta barazojë rezultatin, por Arsenali e menaxhoi mirë lojën.

Në fund, pas më shumë se 100 minutave lojë, ekipi nga Emirates arriti të triumfojë 2-1 dhe ta fitojë trofeun e Kupës FA.

Reklama

TË FUNDIT

Punë e kryer, Willian ka skuadër të re

Willian është njëri nga lojtarët më të kërkuar kohëve të fundit, pasiqë brazilianit i ka skaduar kontrata me Chelsea. Braziliani refuzoi ofertën e Chelsea për...

Marrëveshja pranë arritjes: Inter transferon yllin e Premier League

Inter është shumë pranë arritjes së marrëveshjes me Tottenham Hotspur për transferimin e Tanguy Ndombele, raporton Telefoot. Neroaxurët janë pranë marrëveshjes me Spurs dhe tani...

PSG synon transferimin e mbrojtësit të Liverpoolit

Joel Matip ka përfunduar në shënjestrën e PSG, raporton Kick 442. Parisienët janë në kërkim të një qendërmbrojtësi, pas largimit të Thiago Silvas. Matip ka humbur...

Maldini nis bisedimet: Milan transferon yllin e Serie A për 35 milionë euro

Sipas raportimeve të fundit, Paolo Maldini do të tentojë edhe njëherë transferimin e Rodrigo De Paul nga Udinese. Argjentinasi dëshiron largimin nga Udinese, ndërsa interesim...

Bombë nga Italia: Conte largohet nga Interi, por jo nga Serie A!

Zërat për largimin e Antonio Contes nga Interi sa vijnë e shtohen, pas krisjeve mes tij dhe drejtuesve të klubit. Conte ka irrituar drejtuesit e...

Arsenali transferon mbrojtësin e La Ligas për 50 milionë euro

Objektivi kryesorë i Arsenalit për merkaton e verës është transferimi i një mbrojtësi cilësor. Topçinjtë synojnë transfeirmin e mbrojtësit të Sevillas, Diego Carlos, i cili...

Shkëlqeu këtë sezon në Serie A: Milan transferon yllin e Atalantas

Sipas raportimeve të fundit, Milani synon rikthimin e ish lojtarit Matteo Pessina. Pessina ka shkëlqyer këtë sezon te Verona duke shënuar shtatë gola në 35...

Gati oferta stratosferike: Manchester United then rekordin për Sanchon

Djajtë e Kuq kanë gati ofertën stratosferike. Siç raporton e përditshmja gjermane Bild, Manchester United është i gatshëm ta thejë rekordin për yllin e Borussia...

More Articles Like This