Marquez dominon pistën e Aragonit, Dovizioso i dyti

Marc Marquez me Honda fitoi sot garën e Çmimit të Madh të Aragon, Spanjë, duke hedhur një tjetër hap drejt titullit kampion bote në Moto GP.

Një garë e dominuar nga piloti spanjoll, që e nisi atë nga vendi i parë dhe e mbylli si fitues, duke mos e diskutuar asnjë moment fitoren.

Epërsia e Marquez karshi rivalëve ishte e ndjeshme, duke u shkëputur 1 sekondë pas vetëm një xhiro, ndërkohë që në mesin e saj ai ishte shkëputur gati 7 sekonda. Kjo bëri që vëmendja të përqendrohej te sfida për një vend në podium, pasi fituesi ishte parashikuar që në start.

Kështu, në podium u ngjitën italiani Andrea Dovizioso me Ducati (i dyti) dhe australiani Jack Miller me Ducati Pramac (i treti), që në xhirot e fundit dueluan fort mes tyre dhe Vinales. Vetëm i teti Valentino Rossi me motorin tjetër Yamaha, në një garë zhgënjyese për legjendën italiane.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here